Як захистити дітей від насильства: рекомендації психолога

Діти в усі часи залишаються довірливі і наївні. Їм важко розрізнити по-справжньому «добру» і «злу» людину. Для цього у них є єдиний, але дуже ненадійний критерій - посмішка: малюк сприймає усміхнену людину як доброго. На жаль, дорослим добре відомо, що так буває далеко не завжди. Щоб захистити дітей від насильства, поки у них немає відповідного досвіду, батькам необхідно навчити їх однієї простої істини: є люди хороші, а є - погані, від яких потрібно триматися осторонь.

Коли читаєте з малюком книжку або дивіться мультфільм, акцентуйте його увагу на тому, що в житті, як і в будь-якій казці, теж є добро і зло, приводьте прості приклади.

Встановіть жорсткі правила щодо незнайомців і стежте за їх виконанням. У першу чергу чітко позначте кордон «свій - чужий». Поясніть дитині, що чужий - це будь-який незнайомий чоловік. Неважливо, ким він себе представляє і як себе поводить.

Обговоріть друге правило: перш ніж спілкуватися з чужою людиною, потрібно запитати дозволу у близьких. Позначте чітке коло осіб - мама, тато, бабуся і т.п. Строго стежте за дотриманням цього правила. Навіть якщо до вас приїхав старий шкільний друг, якого ви не бачили багато років, а ваш малюк бачить його вперше, стежте за тим, щоб дитина питала дозволу, перш ніж прийняти подарунок або піти з ним за морозивом. Неважливо, що ви довіряєте одному, але без такої послідовності у вимогах малюк не сприйме це як справжнє правило.

Навчіть дитину простої, але ключовою фразою: «Я вас не знаю, ви не моя мама (тато)». Навіть якщо ви виховуєте в дитині ввічливість і доброзичливість, поясніть, що він має право відповісти відмовою будь-якій дорослій людині, тим більше незнайомцеві.

Поясніть дитині, залишаючи його у будинку одного, що двері не можна відчиняти нікому, крім мами, тата, дідуся (чітко позначте коло осіб). Можете навчити його, у випадку, якщо хто-небудь буде стукати і питати батьків, відповідати, що тато поки не може підійти, бо спить або зайнятий і т.д.

Окресліть і обговоріть з дитиною усі можливі межі небезпеки. Наприклад, не можна йти з незнайомою людиною, щоб той ні пропонував: цукерку, покататися на каруселі, подивитися кошенят, піти зустрічати маму і т.д. Це означає, що будь-якому незнайомцеві з будь-якими пропозиціями та проханнями необхідно дати відмову до отримання дозволу від мами чи тата.

Коли дитині виповниться 6-7 років, починайте вчити його розбиратися в людях, передаючи власний досвід. Обговорюйте ситуації з життя, аналізуйте героїв дитячих фільмів і творів. У міру дорослішання малюка, накопичення ним свого власного життєвого досвіду, поступово відмовляйтеся від жорстких правил, замінивши їх більш гнучкими.

Кiлькiсть переглядiв: 771

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.